23.8. Výlet do Kotoru

Dobrý večer z Černé Hory.

Dnešní den jsme trávili na celodenním výletě do boky Kotorské, Kotoru a Tivatu. Po brzké snídani jsme vyrazili autobusem na asi hodinu a půl dlouhou cestu do Kotoru. Během cesty jsme se od průvodce dozvěděli mnoho zajímavostí o Černé Hoře, o místech, která jsme projížděli – například o Budvě, ale děti jistě velmi zaujala i informace, že v Černé Hoře mají děti prázdniny v létě tři měsíce a v zimě měsíc. Po této informaci by se některé děti možná rády zapsaly do zdejších škol 🙂

Po příjezdu do Kotoru jsme absolvovali s průvodcem prohlídku starého města a poté jsme měli asi dvě hodiny času, které mohly oddíly trávit dle svého uvážení – starší děti mohly vyjít na hradby, někteří dali přednost nákupům, zmrzlině nebo koupání. V přístavu jsme mohli obdivovat obrovskou zaoceánskou loď, která zde zrovna kotvila. Po poledni jsme se nalodili na loď, která nás provezla částí boky Kotorské. Od průvodce jsme se dozvěděli, že záliv má v nejširším místě 2950 metrů, v nejužším místě, které se jmenuje Verige (řetězy) je široký pouze 350 metrů. V tomto místě, kromě tří pevností na začátku zálivu, docházelo ke kontrole lodí plujících do Kotoru a sloužil k ochraně před piráty. Navštívili jsme uměle vytvořený ostrov Gospa od Škrpjela (paní ze skaliska), na kterém stojí malebný katolický kostel a muzeum s námořnickými a dalšími exponáty. Po prohlídce kostela jsme pokračovali lodí do města Tivat, kde kotví luxusní jachty třeba i arabských šejků. Nad hlavami nám také létala letadla přistávající či startující na zdejším letišti. I samotné město Tivat je velmi malebné. Výlet se velmi vydařil a viděli jsme mnoho zajímavostí a krásné černohorské přírody.

V podvečer jsme se vrátili do hotelu, kde se děti navečeřely. Některé oddíly, zejména starších dětí, se šly ještě k moři vykoupat.

Dobrou noc ze Zlatiboru 🙂

kotorlodboka gospajachta